Jak użyźnić glebę w ogrodzie

Jak użyźnić glebę w ogrodzie

Piękne trawy, rośliny, a może przydomowy ogródek, który pozwoli na hodowanie warzyw? Niezależnie od tego jak zagospodarujesz ziemię wokół domu, gleba powinna być żyzna. Jak to jednak zrobić?

Najłatwiej jest rozłożyć żyzną warstwę gleby na całym obszarze. Powinna być ona gruba na ok. 25 cm w przypadku, gdy gleba jest bardzo zniszczona. Jeśli jej stan oceniamy jako dość dobry, może być jej mniej. Pamiętaj, aby kupować ziemię ze sprawdzonego źródła. Dzięki temu nie tylko unikniesz niemiłych niespodzianek w postaci głazów czy innych śmieci, ale też nie będzie skażona chemicznie, czego na pierwszy rzut oka nie widać.

Nawozy na dobrą ziemię

Na użyźnianie gleby można stosować również nawozy mineralne lub organiczne. Nawozy mineralne są jedno- i wieloskładnikowe – granulowane lub płynne, stosowane wiosną i pod koniec czerwca;
zwykłe i wolno działające (przede wszystkim do gleby piaszczystej), specjalistyczne (dla konkretnych roślin) lub uniwersalne.

Nawozy organiczne to znane wszystkim komposty i obornik. Kompost wykładamy wiosną i jesienią, a obornik tylko jesienią. Po rozłożeniu trzeba je dokładnie wymieszać z glebą.

Użyźnianie gleb konkretnymi składnikami

Można też działać bardziej punktowo, stosując wybrane składniki. Mogę być one przeróżne. Użyźnianie podłoża wykonuje się nawet piaszczystą gliną, która poprawia strukturę gleby piaszczystej. Głównie poprzez zwiększenie zawartości wody, co wpływa na zasobność składników pokarmowych. Kompost i obornik zwiększają natomiast ilość próchnicy.

W przypadku ciężkiej gleby, zaleca się dodawanie drobnego żwiru wraz z materią organiczną. Poprawi to dostęp tlenu do korzeni roślin. W tym samym celu można napowietrzyć ją widłami, wbijając je na ok. 20 cm. Jeśli obszar jest większy, można użyć wertykulatora, albo glebogryzarki. Przy twardej i gliniastej glebie powinno się również stosować drenaż, zwłaszcza jeśli dom stoi na nierównym terenie. Spadki wody zawsze powinny być kierowane w kierunku od domu do ogrodu.

Wapno do użyźniania

Przy piaszczystych glebach trzeba natomiast czasem podwyższyć ich odczyn pH. W tym celu stosuje się wapno, które sypie się wczesną wiosną, a jeśli gleba jest gliniasta – dopiero jesienią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *