Wady postawy, a fotel do komputera – jakie meble wybrać, aby zachować zdrowie?

Wady postawy, a fotel do komputera – jakie meble wybrać, aby zachować zdrowie?

Czas spędzany przed monitorem komputera w pracy albo w domu, to czasem kilkanaście godzin dziennie. Niewłaściwa postawa przyjmowana podczas siedzenia niszczy kręgosłup, stawy barkowe i łokciowe. Skrzywienia kręgosłupa, zwyrodnienia stawów są bolesne, wymagają leczenia i rehabilitacji, a nieleczone prowadzą do trwałych zmian i kalectwa. Aby wygodnie pracować i bawić się, warto zainwestować w dobrej jakości krzesło do komputera.

Ergonomiczne, czyli ochronne
Ergonomia jako nauka badająca warunki pracy wykorzystywana jest również do produkcji mebli. Fotele biurowe ergonomiczne spełniają najwyższe standardy w obszarze ochrony narządów ruchu przed uszkodzeniami i zwyrodnieniami.

O ergonomiczności fotela decydują: możliwość regulowania odległości siedziska od podłogi, ustawienie (wychylenie) oparcia, wysokość podłokietników, rotacja wokół osi pionowej. Jeśli oparcie dodatkowo zaopatrzone jest w zagłówek podtrzymujący odcinek szyjny kręgosłupa oraz poduszki lędźwiowe chroniące dolne partie kręgosłupa, to tego rodzaju fotele biurowe można wykorzystywać również jako fotele gamingowe. Jeśli dziecko czy nastolatek spędza przy komputerze czy konsoli dużo czasu – inwestycja w nowy fotel będzie w rzeczywistości inwestycją w zdrowie młodego człowieka.

Praktyczne nie znaczy nijakie
Często określenie „praktyczny” czy funkcjonalny łączy się z wyobrażeniem czegoś pospolitego, nijakiego jeśli chodzi o wygląd. Coś ma być dobrej jakości i przydatne – to główne cechy rzeczy praktycznych i nie musi „wyglądać”. Tymczasem nowoczesne fotele ergonomiczne biurowe czy gamingowe to meble charakteryzujące się wyjątkowym designem. O ich pięknie decydują zarówno materiały obiciowe w różnych kolorach i fakturach oraz ciekawych połączeniach, jak i nowoczesne linie stelaży, oparć, podłokietników. Niektóre z nich mają kształty i kolory klasyczne, inne minimalistyczne i modernistyczne, ale spotyka się również modele krzeseł komputerowych, które wyglądają jak fotele kierowców Formuły 1 lub kosmonautów.
Piękny fotel komputerowy na pewno sprzyja poprawie aranżacji przestrzeni biurowej czy domowej i wygląd powinien być jedną z opcji branych pod uwagę przy zakupie. Pamiętając jednak, że liczy się przede wszystkim zdrowie, warto wybierać wysokiej jakości meble biurowe ergonomiczne pod każdym względem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *